Souhlas se zpracováním osobních údajů společnosti Academia

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.

MENU

ZAVŘÍT

Zobrazit kategorie e-shopuZavřít kategorie e-shopu
Vývoj portugalského jazyka

Vývoj portugalského jazyka

HRICSINA JAN

Skladem

Cena s DPH 234
(Běžně 260 Kč)
  • Brožovaná
  • 206 stran
Rok vydání
2015
Nakladatelství
Karolinum
ISBN
978-80-246-2963-6
EAN
9788024629636
Mgr. Jan Hricsina, Ph.D. předkládá do tisku monografii pojednávající o vývoji portugalského jazyka, jejímž cílem je uchopit a popsat veškeré fáze vývoje, tedy od klasické latiny až po současnou portugalštinu. Podobné studie mají v portugalské romanistice značně dlouhou tradici, nicméně žádná z nich neobsahuje tak ucelený a komplexní pohled na vývoj portugalského jazyka jako právě předkládané dílo.
Jan Hriscina si klade za cíl seznámit čtenáře nejen s jazykovým vývojem portugalštiny od období klasické a lidové latiny až do současné fáze jazyka, ale také s filologickými a romanistickými problémy obecného rázu: s otázkami romanizace a periodizace vývoje jazyka, s problematikou nej starších textů apod. Co se týče hlavní (materiálové) náplně díla, autor popisuje jazykový vývoj podle jednotlivých fází, nejdříve postihuje oblast vývoje lidové latiny, poté následují kapitoly věnované jazykovému vývoji v období staré a střední portugalštiny a nakonec klasické a moderní portugalštiny. Autor se poměrně podrobně věnuje také vývoji portugalštiny v Brazílii. Součástí knihy jsou také etymologická cvičení a nejstarší portugalské texty, které mohou pPráce je přehledně strukturovaná: v úvodu se prezentuje obecné uvažování o obecných principech jazykového vývoje, vnějších i vnitřních příčinách jazykových změn. V materiálové části se autor zabývá vývojovými změnami v různých jazykovedných rovinách: fonetické, morfologické, syntaktické a lexikální. Všechny jevy a změny autor dokládá mnoha příklady a občas také kritickým porovnáváním názorů různých lingvistů na některé jazykové změny.
Jako celek práce nabízí řadu zajímavých postřehů a informací o vývoji portugalského jazyka a je založena na výborných znalostech autora týkajících se obecné románské jazykovědy, obecné lingvistiky a vývoje románských jazyků.

Nenašli jste všechny informace?
Zeptejte se nás

Související