Souhlas se zpracováním osobních údajů společnosti Academia

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.

MENU

ZAVŘÍT

Zobrazit kategorie e-shopuZavřít kategorie e-shopu

Sedm věží

MUSÍLEK MARTIN

Skladem

Cena s DPH 520
(Běžně 650 Kč)
  • Vázaná
  • 264 stran
Rok vydání
2018
Nakladatelství
Academia
ISBN
978-80-200-2779-5
EAN
9788020027795
Výpravná publikace Sedm věží. Karel IV. pohledem akademiků (1316–2016) vznikla na základě stejnojmenné výstavy, která se konala v hlavní budově Akademie věd České republiky ve dnech 6. dubna až 11. května 2016. Prostřednictvím několika vybraných témat představuje osobnost Karla IV. v probíhajících výzkumných programech Akademie věd ČR a důstojným způsobem tak připomíná 700. výročí jeho narození. Osnovu výstavy tvořilo sedm hlavních tematických okruhů, jež zvlášť upozorňovaly na přínos jednotlivých pracovišť a ústavů AV ČR k výzkumu karlovské doby. Podobně jako výstava je i předkládaná monografie rozdělena do sedmi oddílů. Krátké předělové texty představují stručný vhled do dané problematiky. Důraz je ovšem kladen zejména na studie zpřístupňující nejnovější výzkumy předních českých odborníků. Protože součástí každé kapitoly jsou také katalogová hesla k předmětům, jež byly vystaveny v rámci expozice Sedm věží, slouží tato pojednání i jako vodítko pro zasazení prezentovaných předmětů do širšího kontextu.


ERRATA

strana 78
je Obr. 21. Vyšehrad. Rekonstrukce stavební podoby brány Špičky, pocházející z doby Karla IV. v pohledu z jihu.
má být Obr. 21. Brána Špička na Vyšehradě.


strana 247
je Obr. 21. Vyšehrad. Rekonstrukce stavební podoby brány Špičky, pocházející z doby Karla IV. v pohledu z jihu. Archeologický ústav AV ČR, v. v. i., převzato z Wiehl 1915, s. 23.
má být Obr. 21. Brána Špička na Vyšehradě. Snímky virtuálního 3D vyobrazení jedné z možných podob brány vyšehradského opevnění. Vyšehrad a jeho hradby prošly za Karla IV. zásadní přestavbou. Praze tehdy přibyla významná dominanta, monumentální brána Špička, která chránila přístup do panovnické rezidence a vlastně i města Prahy od jihovýchodu. Brána o šíři přes 27 metrů byla vysunuta před hradební linii a zřejmě vybavena i předbraním. Její podoba je známa pouze z mladších vyobrazení. Do dnešních dnů je dochováno jen nevelké torzo severní věže a zbytky portálu. Digitální 3D model brány byl zhotoven pro virtuální výstavu Praha doby Karla IV., zpřístupněnou v roce 2016 na portálu www.praha_archeologicka.cz, provozovaného ARÚ AV ČR, Praha. Realizace 3D modelu podle kresebné rekonstrukce F. Kašičky P. Vavrečka, odborná spolupráce M. Semerád.

Nenašli jste všechny informace?
Zeptejte se nás

Související