Souhlas se zpracováním osobních údajů společnosti Academia

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.

MENU

ZAVŘÍT

Zobrazit kategorie e-shopuZavřít kategorie e-shopu

Pražské jaro 1968

NOVÁK MIROSLAV

Skladem

Cena s DPH 280
(Běžně 350 Kč)
  • Brožovaná
  • 280 stran
Rok vydání
2021
Nakladatelství
Academia
ISBN
978-80-200-3248-5
EAN
9788020032485
Pražské jaro poznamenalo nejen dějiny slovenského a českého národa, komunistických zemí a světového komunistického hnutí, ale vůbec konflikt mezi Východem a Západem, který určoval « krátké dějiny 20. století ». Tato sedmá autorova kniha (nepočítáme spisy, jichž je editorem) je jeho adaptací z francouzského originálu, který mu vyšel v Paříži krátce před českou verzí, upravenou pro naše čtenáře. Zasazuje pražské jaro do širšího rámce etap rezistence proti komunistickým režimům. V úvodní části srovnává různé krize v komunistických státech.
Ve druhé části autor interpretuje pražské jaro. Rozlišuje tři velmi odlišné roviny: a) působení politiků « strany a vlády » v ČSSR, b) aktivitu nekonformních spisovatelů, filozofů a žurnalistů, k nimž se brzy přidali « bezejmenní », c) manévrování Sovětského svazu a jeho čtyř satelitů, které vyústilo v « obnovení pořádku » (Milan Šimečka) vojenskou okupací.
Vrchol díla tvoří kritický rozbor iluzí reformních komunistů a revizionistických marxistů. Autor nazývá věci pravými jmény a nebere si servítky. Vysvětluje, jak se na pražské jaro (a sovětskou invazi) pohlíželo « ze zahraničí ».

Nenašli jste všechny informace?
Zeptejte se nás

Související