Souhlas se zpracováním osobních údajů společnosti Academia

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.

MENU

ZAVŘÍT

Zobrazit kategorie e-shopuZavřít kategorie e-shopu
Hrubý Rohozec Hrad-zámek severozápadně od Turnova

Hrubý Rohozec Hrad-zámek severozápadně od Turnova

Č.97

Skladem

Cena s DPH 92
(Běžně 102 Kč)
  • Brožovaná
  • 39 stran
Rok vydání
2016
Nakladatelství
Nakladatelství PUTUJME
ISBN
978-80-87891-18-6
EAN
9788087891186
Na 39 stranách osudy hradu a jeho pánů, 33 fotografií, 3 kresby s podobou v minulosti, příběhy, jež se k místu váží, půdorys s popisky, situace a seznam všech majitelů.Na severozápad od města Turnova, které chápeme jako severní špici pomyslného trojúhelníku s Českým rájem uprostřed, se rozkládá hrad i zámek Hrubý Rohozec. Je to milá a pozoruhodná stavba, která rozděluje předměstí Turnova na část s domy, parkovištěm, obchody s občerstvením a suvenýry a na část odlehlou, klidnou, byť s železnou tratí, ale též s poli, lukami a lesíky, které lemují údolí Jizery. Odtud se jeví Rohozec na příkré skále jako hrad, z opačné strany jako zámek.
Nepatří mezi nejznámější a největší a snad ani nemá žádný přívlastek. Není proto ale hradem–zámkem »tuctovým« nebo nezajímavým. „Zámecká budova neomračuje monumentalitou ani genialitou svých tvůrců“, dočteme se ve starší literatuře — je dílem místních stavitelů a umělců mimo velká umělecká centra. To ovšem nic neznamená pro milovníky hradů a zámků, kteří nepoměřují tolik umělecké hodnoty staveb, jako spíše jejich kouzlo — ať už vyrostly v přírodním rámci, byly zasazeny do velkých přírodních celků, na strmé skály nebo okraje měst, jak je tomu v případě Hrubého Rohozce, budeme je mít stejně rádi a budeme k nim směřovat s fotoaparátem, poznámkovým blokem stejně nadšeně jako k zámkům reprezentativnějším.
Nejblíže Hrubému Rohozci je zámek Sychrov, ovšem Český ráj je přebohatý na hradní zříceniny a hrady — Vranov (a Pantheon) v Malé Skále, Frýdštejn, Valdštejn, Zbirohy, Trosky, Kost, Valečov, Košťálov, Navarov, Děvín…Určitě pozoruhodná bude návštěva Hrubé Skály,
ačkoli dovnitř se nemůže, nejsme-li hosty hotelu, hradu Kosti nebo zámečku Humprechtu. Ze vzdálenějších můžeme jmenovat Nístějku, Štěpanice, Kumburk, Bradlec, Děvín, Zvířetice, Michalovice, Zásadku a třeba neznámou a málo navštěvovanou (ovšem v lesích překrásnou!) Drábovnu. A k tomu města Turnov, Semily a Železný Brod s pamětihodnostmi a muzei a v Jičíně navíc se zámkem.

Nenašli jste všechny informace?
Zeptejte se nás

Související