Souhlas se zpracováním osobních údajů společnosti Academia

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.

MENU

ZAVŘÍT

Zobrazit kategorie e-shopuZavřít kategorie e-shopu
Exekuce srážkami ze mzdy 2021 /9., aktual. vyd.

Exekuce srážkami ze mzdy 2021 /9., aktual. vyd.

BREBURDA JAN

Skladem

Cena s DPH 413
(Běžně 459 Kč)
  • Brožovaná
  • 535 stran
Rok vydání
2021
Nakladatelství
Anag
ISBN
978-80-7554-308-0
EAN
9788075543080
Nezbytná příručka v každé knihovně mzdové účtárny či exekučního úřadu.

Srozumitelné vysvětlení problematiky exekucí
Velmi přehledná, systematická, srozumitelným jazykem psaná publikace vymezuje provádění srážek ze mzdy přímo na základě ustanovení zákona, na základě uzavřené dohody o srážkách ze mzdy nebo na základě vedené exekuce srážkami ze mzdy. Zahrnuje rovněž problematiku postihování souvisejících jiných příjmů, podrobně rozebírá standardní změnu plátce mzdy z důvodu ukončení pracovního poměru i nestandardní změnu plátce mzdy z důvodu delší pracovní neschopnosti, zabývá se otázkou exekuce vedené na několik plátců mzdy zároveň a dotýká se rovněž tématu insolvence. Poskytuje tak komplexní pohled na problematiku srážek ze mzdy zaměstnance. Obsahuje více než 150 podrobných příkladů, názorných schémat či přehledných tabulek.

Novinky ve vydání pro rok 2021
Nové vydání pro rok 2021 samozřejmě reaguje na překotné změny v oblasti stanovení výše nezabavitelných částek, jež spočívají jak v postupném navyšování výchozích hodnot životního minima jednotlivce či normativních nákladů na bydlení, tak samotného výpočtového vzorce, jehož pomocí se bezmála patnáct let odvozuje výše nezabavitelných částek. V důsledku těchto četných parametrických i strukturálních změn, k nimž postupně docházelo v průběhu roku 2020, se výrazně zvýšila aktuální výše nezabavitelných částek ponechávaných povinnému, jakož i hranice pro výpočet plně zabavitelné částky srážené nad rámec tradičního třetinového systému, což zákonitě vedlo ke snížení celkové efektivity srážek ze mzdy. Čtenáři se o tom mohou přesvědčit na četných příkladech nového vydání publikace.

Nově i problematika srážek z odstupného
S nemalým očekáváním byla přijata ambiciózní květnová novela § 299 občanského soudního řádu, jež měla konečně promítnout přelomový judikát Nejvyššího soudu ČR ze dne 1. 12. 2016, sp. zn. 21 Cdo 853/2016, vydaný k problematice srážek z odstupného, do zákonného textu. Přebírá sice stěžejní princip rozpočítávání odstupného na budoucí kalendářní měsíce, stále však nejsou legislativně vyřešeny mnohé dílčí otázky s tím spojené. Pokud plátce mzdy tápe při posuzování odstupného poskytovaného nad rámec zákona, při určování čisté výše odstupného, anebo třeba při řešení pracovního poměru ukončeného uprostřed kalendářního měsíce, musí se spolehnout na zasvěcené výklady uvedené v této publikaci.

Další převratná novinka tohoto vydání
Naopak k zásadnímu posunu došlo v oblasti postihování měsíčních daňových bonusů a přeplatků z ročního zúčtování daně prostřednictvím exekuce přikázáním jiné peněžité pohledávky. Zdánlivě nenápadná stručná novelizace § 317 občanského soudního řádu na jedné straně radikálním způsobem odstranila přetrvávající spory plátců mzdy s exekučními orgány ohledně problematických měsíčních daňových bonusů, na druhou stranu mírně zkomplikovala dosud relativně jednoznačné postihování jednorázových přeplatků z ročního zúčtování daně. Celkově však lze tuto převratnou novinku považovat za velmi příjemné zjednodušení, vykoupené ovšem podstatně nižšími výtěžky z této specifické exekuce.

Nenašli jste všechny informace?
Zeptejte se nás

Související