Souhlas se zpracováním osobních údajů společnosti Academia

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.

MENU

ZAVŘÍT

Zobrazit kategorie e-shopuZavřít kategorie e-shopu
Domorodá Afrika: Antropologická imaginace / Native Africa: Anthropologic Imagination

Domorodá Afrika: Antropologická imaginace / Native Africa: Anthropologic Imagination

KOSTRHUN PETR, SOUKUP VÁCLAV, PŮTOVÁ BARBORA, JIROUŠKOVÁ JANA, NERUDOVÁ ZDEŇKA

Skladem

Cena s DPH 139
(Běžně 154 Kč)
  • Brožovaná
  • 231 stran
Rok vydání
2017
Nakladatelství
Moravské zemské muzeum
ISBN
978-80-7028-493-3
EAN
9788070284933
Africký kontinent z mnoha důvodů již od dob prvních koloniálních zájmů evropských mocností obdivuhodnou silou ovlivňuje a formuje imaginaci lidské mysli. Vedle čistě partikulárních zájmů, zejména ekonomických, africký světadíl rozložený na obou zemských polokoulích fascinoval a fascinuje neobyčejnou pestrostí i dichotomií, jak přírodního prostředí, tak lidských civilizací a domorodých kultur.

Okouzlení Afrikou se neubránil ani kolektiv autorů této publikace, která vychází jako třetí svazek Studií centra kulturní antropologie Moravského zemského muzea. Africké sbírky a inspirace africkým kontinentem také v Moravském zemském muzeu, jež v letošním roce oslavilo 200 let své existence, představovaly významný podíl odborného zájmu v rámci věd o člověku. Ve druhé polovině 19. století, podobně jako v jiných významných evropských muzejních institucích, vznikala bohatá exotická sbírka, usilující o hmotnou dokumentaci podivuhodných a stále se množících zpráv cestovatelů a přírodovědců o mimoevropských světadílech. Tak se v rámci jednotlivých sbírek do muzea dostávaly kolekce afrických předmětů z různých oblastí. V meziválečném období sílil zájem o prehistorické památky také na černém kontinentě, který v muzeu reprezentovala především výrazná osobnost přírodovědce a archeologa Karla Absolona.

V maximální míře se pak studiu nejstarších dějin Afriky věnoval zakladatel brněnského poválečného Anthroposu Jan Jelínek, když se pod záštitou ICOM při UNESCO stal ideovým tvůrcem národního muzea v libyjském Tripolis. Opakované Jelínkovy expedice nejen do centrální Sahary však měly také význam čistě vědecký, věnovaný výzkumu prehistorického skalního umění. Na tyto základy pak Moravské zemské muzeum navázalo od 70. let 20. století řadou prezentačních akcí, které téma Afriky opakovaně nabídly odborné i laické veřejnosti. Za všechny jmenujme velké výstavy v Pavilonu Anthropos zaměřené na africké umění (1979, 1997, 2002), magii a africké loutky (2007, 2009), Saharu (2008) a samozřejmě také Egypt (2008, 2011).

Nedílnou součástí hlavního zájmu Ústavu Anthropos i Centra kulturní antropologie Moravského zemského muzea jsou již od počátku otázky spojené s původem člověka. Na ty aktuálně a stále překvapivě odpovídají právě africké archeologické a paleoantropologické lokality. Ve všech zmíněných směrech - vědeckém, prezentačním a sbírkotvorném - Moravské zemské muzeum pokračuje. Na bohaté základy, vzniklé více jak stopadesátiletým zájmem o Afriku, navazuje i tato publikace.

Nenašli jste všechny informace?
Zeptejte se nás

Související