Souhlas se zpracováním osobních údajů společnosti Academia

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.

MENU

ZAVŘÍT

Zobrazit kategorie e-shopuZavřít kategorie e-shopu

Ceny Nakladatelství Academia

Dne 9. dubna 2018 proběhlo v budově Akademie věd ČR slavnostní vyhlášení 10. ročníku Cen Nakladatelství Academia a 6. ročníku Studentské soutěže Nakladatelství Academia.

Celkem bylo do letošního ročníku přihlášeno 56 publikací, v rámci jednotlivých kategorií ocenila osmičlenná odborná porota v čele s Prof. RNDr. Ivo Krausem, DrSc., FEng., dr. h. c., tyto tituly:

Kategorie původní vědecká nebo populárně naučná práce:
V kategorii původní vědecká nebo populárně naučná práce zvítězila publikace Jana Bažanta Perseus & Medusa.

Kategorie překlad vědecké nebo populárně naučné práce:
V kategorii překlad vědecké nebo populárně naučné práce zvítězil Jiří A. Čepelák s překladem díla Bohuslava Balbína Rozmanitosti z historie Království českého.

Kategorie Slovník nebo encyklopedická publikace:
V kategorii slovník nebo encyklopedická publikace ocenila porota publikaci Dalibora Prixe a kolektivu autorů Umělecké památky Prahy, Velká Praha, M-Ž.

Kategorie výtvarné zpracování:
Cenu za výtvarné zpracování publikace si odnesl Jan Franta za titul Miroslava Vernera Abúsír.

Cena poroty:
Cena poroty byla udělena publikaci „Žiji se svou minulostí“ vydané nakladatelstvím OIKOYMENH ve spolupráci s Filosofickým ústavem AV ČR.

Nejprodávanější kniha roku:
Nejprodávanější knihou roku 2017 z produkce Nakladatelství Academia je knižní rozhovor s Jiřím Drahošem Věda života.

Kniha roku:
Knihou roku, tedy absolutním vítězem, který získal od porotců v rámci všech kategorií nejvíce hlasů, byla vyhlášena publikace Rozmanitosti z historie Království českého, za kterou byli oceněni překladatel Jiří A. Čepelák a editor Stanislav Komárek. Křišťálovou plastiku z dílny výtvarníka Jana Exnara předala oceněným předsedkyně Akademie věd ČR prof. Eva Zažímalová.

Studentská soutěž:
Vítězem kategorie Humanitní a společenské vědy se stal Adam Strašák s prací Urážka císaře a prezidenta – kontinuita a diskontinuita kulturních stereotypů. V kategorii Vědy o živé přírodě a chemické vědy zvítězil Matouš Čihák s prací Ověření produkce sekundárních metabolitů v průběhu germinace Streptomyces coelicolor.

Kategorii Vědy o neživé přírodě vyhrál Jakub Harsa s prací Současný stav křídových příbojových lokalit v okolí Kutné Hory se zaměřením na společenstva měkkýšů a jejich význam v ochraně přírody.

Celkem bylo do soutěže přihlášeno 36 diplomových prací, které hodnotila šestnáctičlenná odborná porota. Vítězné práce budou vydány knižně do jednoho roku pod hlavičkou Nakladatelství Academia.Záměrem 10. ročníku soutěže Ceny Nakladatelství Academia za rok 2017 je nejen upozornit širokou veřejnost na kvalitní odbornou a populárně naučnou literaturu, která je vydávána ve Středisku společných činností AV ČR, v. v. i., divizi Nakladatelství Academia a na jednotlivých ústavech Akademie věd ČR, ale zároveň podpořit prodej těchto a dalších knih v Knihkupectvích Academia. Do kategorií Cen Nakladatelství Academia je rovněž zařazena Cena za nejprodávanější titul roku 2017 v Knihkupectvích Academia. Vítěze této kategorie nevybírá odborná porota, směrodatný je skutečný počet prodaných výtisků. Podmínky soutěže včetně podávání návrhů do soutěže a informací o porotě jsou uvedeny v přiložených Stanovách. Slavnostní vyhlášení vítězných publikací a předávání cen této soutěže proběhne v budově Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1, v dubnu 2018.