Souhlas se zpracováním osobních údajů společnosti Academia

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.

MENU

ZAVŘÍT

Zobrazit kategorie e-shopuZavřít kategorie e-shopu

Ceny Nakladatelství Academia za rok 2014

Ceny Nakladatelství Academia

Dne 23. března 2015 proběhlo v budově Akademie věd ČR slavnostní vyhlášení 7. ročníku Cen Nakladatelství Academia a 3. ročníku Studentské soutěže Nakladatelství Academia.

Celkem bylo do letošního ročníku přihlášeno 42 publikací, v rámci jednotlivých kategorií vybrala osmičlenná odborná porota v čele s Prof. RNDr. Ivo Krausem, DrSc., FEng., dr. h. c., tyto tituly:

původní vědecká nebo populárně naučná práce

V kategorii původní vědecká nebo populárně naučná práce zvítězila publikace Svět měst Jiřího Hrůzy.

překlad vědecké nebo populárně naučné práce

V kategorii překlad vědecké nebo populárně naučné práce zvítězili Radek Kašpar a Marika Králíková s překladem knihy Luciferův efekt.

slovník nebo encyklopedická publikace

V kategorii slovník nebo encyklopedická publikace byla vybrána kniha Kateřiny a Karla Pioreckých Praha avantgardní.

Cena za výtvarné zpracování

Cenu za výtvarné zpracování publikace obdrželo Studio Marvil za Akademický atlas českých dějin.

Cena poroty

Odborná porota vybírá z nominovaných knih titul, který považuje za výjimečný a jehož kvality chce při této příležitosti vyzdvihnout. Cenu poroty získal Martin Mádl, editor publikace Tencalla I–II, kterou vydalo nakladatelství Artefactum.

Nejprodávanější kniha

Nejprodávanější knihou roku 2014 z produkce Nakladatelství Academia je publikace Akademická příručka českého jazyka autorek Markéty Pravdové a Ivany Svobodové (eds.).

kniha roku

Knihou roku, tedy absolutním vítězem, který získal od porotců v rámci všech kategorií nejvíce hlasů, byla vyhlášena publikace Evy Semotanové, Jiřího Cajthamla a kolektivu autorů Akademický atlas českých dějin

Studentská soutěž

Vítězům 2. (loňského) ročníku Studentské soutěže byly předány vytištěné tituly.

V kategorii Vědy o živé přírodě a chemické vědy si knihu Pohlavní rozmnožování optikou evoluce převzal Jan Toman.

Knihu O starých mapách českých zemí dostal Josef Chrást, vítěz kategorie Vědy o neživé přírodě.

Blanka Jedličková, vítězka kategorie Humanitní a společenské vědy, si převzala knihu Ženy na rozcestí.

Vyhlášeni byli také vítězové 3. ročníku Studentské soutěže Nakladatelství Academia, a to v kategoriích Vědy o neživé přírodě a Humanitní a společenské vědy. V kategorii Vědy o živé přírodě a chemické vědy porota vítěze nevybrala. Celkem bylo do soutěže přihlášeno 39 diplomových prací, které hodnotila dvacetičlenná odborná porota.

V kategorii Vědy o neživé přírodě zvítězil Vladimír Zýka s prací Fragmentace krajiny ČR dopravními stavbami – vývoj, současný stav a priority územní ochrany.

V kategorii Humanitní a společenské vědy se vítězem stala Iveta Škrabalová s prací Jaroslav Šalda. Portrét titána tisku.

Záměrem 7. ročníku soutěže Ceny Nakladatelství Academia za r. 2014 je nejen upozornit širokou veřejnost na kvalitní odbornou a populárně naučnou literaturu, která je vydávána ve Středisku společných činností AV ČR, v.v.i., divizi Nakladatelství Academia a v jednotlivých ústavech Akademie věd ČR, ale zároveň  podpořit prodej knih v Knihkupectvích Academia. Do kategorií Cen Nakladatelství Academia je rovněž zařazena kategorie: Cena za nejprodávanější titul roku 2014 v knihkupectvích Academia. Vítěze nevybírá odborná porota, ale vzejde ze skutečného počtu prodaných výtisků.

Podmínky soutěže včetně podávání návrhů do soutěže a informací o porotě jsou uvedeny v přiložených Stanovách.

Slavnostní vyhlášení vítězných publikací a předání cen této soutěže proběhne v budově Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1 v březnu 2015.


Všechny ceny nakladatelství Academia