Souhlas se zpracováním osobních údajů společnosti Academia

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.

MENU

ZAVŘÍT

Zobrazit kategorie e-shopuZavřít kategorie e-shopu

Bitevné polia povojnovej literatúry na Taiwane (1945-1949)

DLUHOŠOVÁ TÁŇA

Skladem

Cena s DPH 440
(Běžně 550 Kč)
  • Vázaná
  • 448 stran
Rok vydání
2020
Nakladatelství
Academia
ISBN
978-80-200-3107-5
EAN
9788020031075
„Kniha, ktorú držíte v rukách, nás zavedie do obdobia tesne po II. svetovej vojne, kedy boli položené základy problému taiwanskej identity,“ píše autorka v úvodu, a připomíná, že tato otázka zůstává aktuální i v dnešní době, kdy Čína stále důrazněji prosazuje, stejně jako v případě Hongkongu, co nejtěsnější spojení s vlastním politickým systémem.
V druhé polovině čtyřicátých let 20. století se v tchajwanské literatuře projevovaly hlubší politické, kulturní a sociální změny, které přinesl konec druhé světové války. Autorka chápe tchajwanskou literaturu jako komplexní strukturu zasazenou do kontextu japonské koloniální a čínské kultury, do níž vstupovali různí aktéři s různou motivací, přičemž důsledně aplikuje teorii literárního pole francouzského sociaologa Pierra Bourdieua. Rozdělení analytické části do dvou oddílů vychází ze dvou komplementárních přístupů ke studiu literatury odvozených z práce italského literárního vědce Franca Morettiho: Oddíl Čítanie z diaľky využívá kvantitativních metod k popisu struktury a změn v rámci literárního pole, zatímto oddíl Čítanie z blízka odhaluje poetiku literatury různých skupin, jež na tchajwanském literárním poli působily.

Mgr. Táňa Dluhošová, Ph.D., od roku 2013 vědecká pracovnice Orientálního ústavu AV ČR, působí od roku 2016 s přestávkami jako ředitelka Výzkumného centra Orientálního ústavu AV ČR na Tchaj-wanu. Věnuje se tchajwanské literatuře, kultuře a dějinám. Vedle řady prací v odborných periodikách vydala monografii Medzi svetmi: Bai Xianyong a identita v taiwanskej literatúre (2006).

Nenašli jste všechny informace?
Zeptejte se nás

Související