Souhlas se zpracováním osobních údajů společnosti Academia

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.

MENU

ZAVŘÍT

Zobrazit kategorie e-shopuZavřít kategorie e-shopu
Atlas starých stezek a cest na území České republiky 2. vydání

Atlas starých stezek a cest na území České republiky 2. vydání

KVĚT RADAN

Skladem

Cena s DPH 989
(Běžně 1 099 Kč)
  • Brožovaná
  • 232 stran
Rok vydání
2017
Nakladatelství
Soliton.cz o.s.
ISBN
978-80-87621-08-0
EAN
9788087621080
Ještě před cca dvaceti lety se průběhem starých stezek téměř nikdo nezabýval. Pouze archeolog J. Dobiáš v roce 1964 poukázal na nejspolehlivější ukazetele tras stezek, totiž hydrografickou a orografickou síť. Faktické podrobné i přehledné kartografické znázornění však donedávna chybělo. Nyní je k dispozici soubor plánů se zakreslenými všemi dálkovými stezkami, výběrem regionálních tras a ukázkou několika lokálních stezek ze všech částí ČR. Ilustracemi jsou fotografie významných lokalit z komunikačních tras. Měřítko 1:100.000 poskytuje u nás poprvé možnost započít s podrobnějším sledováním dávných komunikací (resp. spíše je doprovázejících jevů a artefaktů) v terénu. Nepochybně uspokojí již probuzený zájem laických turistů o stezky našich předků.

Prof. PhDr. Vladimír Podborský, DrSc., v doslovu mj. píše: "Atlas by měl být zároveň pomůckou regionálním znalcům krajiny při sledování a dokumentaci stezek a cest, inspirací pro kronikáře, vlastivědné pracovníky a konečně i profesionální archeology, etnografy, jazykovědce či soudobé tvůrce krajinných úprav a velkých staveb.

V prvé části autor probírá v pěti kapitolách základní fakta o starých cestách. Nejvíce pozornosti věnuje přirozeně dálkovým trasám, jejich charakteristice a popisu, doplněnému řadou originálních fotografií, plánků a map. V rámci identifikace průběhu cest věnuje pozornost terénní predispozici, využívá v plné míře staré mapy, nejrůznější záznamy, jazykovědné, resp. názvoslovné ukazatele i dosavadní poznatky a studie jiných badatelů (srov. připojený obsáhlý seznam použité literatury). Druhá část Atlasu je popisná; je v ní podrobně popsáno a dokumentováno celkem 35 dálkových cest (nejen ty nejznámější, jako Jantarová, Pasovská, Řezenská, Trstenická či Žitavská), 11 cest regionálních a připojeny jsou čtyři ukázky cest lokálních - vše opět ilustrováno obrázky, plánky a mapkami.

Lze si jen přát, aby si Atlas starých stezek a cest našel cestu k vědeckým pracovníkům, vlastivědným badatelům i široké veřejnosti a aby se jim stal užitečnou pomůckou a inspirací v jejich práci. Aby byl přijat s pozorností úměrnou péči, s níž byl připraven."

Nenašli jste všechny informace?
Zeptejte se nás

Související