Souhlas se zpracováním osobních údajů společnosti Academia

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.

MENU

ZAVŘÍT

Zobrazit kategorie e-shopuZavřít kategorie e-shopu

Tajemství genů – od vzniku života po genom člověka - přednáška Doc. RNDr. Eduarda Kejnovského, CSc.

15. srpen 2018
Knihkupectví Academia Brno Vás srdečně zve na přednášku Doc. RNDr. Eduarda Kejnovského, CSc. z Biofyzikálního ústavu AV ČR, v.v.i. Tajemství genů – od vzniku života po genom člověka 15.8.2017 v 17.00 hodin v literární kavárně Academia, nám. Svobody 13, Brno.

15.8.2018 v 17.00 hodin v literární kavárně Academia, nám. Svobody 13, Brno.

Jak vznikl život a jak vypadal ve svých počátcích?  Kde je uložena genetická informace a jak se měnila v průběhu evoluce? Je v naší DNA zakódováno naše lidství?

Přednáška se bude zabývat možnými scénáři počátků života na Zemi – zda život vznikal na zemském povrchu, v hlubinách oceánů či v zemské kůře. Bude zmíněna i možnost mimozemského původu živých forem nebo alespoň stavebních kamenů života. Jádrem přednášky bude příběh evoluce genetické informace od prvních replikujících se molekul, pravděpodobně na bázi RNA, přes vznik genetického kódu, vznik molekul DNA, až po první buňky a následný vývoj bakterií, živočichů i rostlin. Organizmy i jejich genetická informace směřují k vyšší složitosti. Jakou roli hrají „skákající geny“ tvořící velkou část genomů – jsou pouhými genomovými parazity nebo jsou nějak užiteční? Cesta genů dospěje až ke člověku – druhu, který se ohlíží a nad svým příběhem zamýšlí. Genom člověka byl přečten a je zde doba, kdy si každý z nás může přečíst genom vlastní. Přednášející se ptá – co nám nové možnosti genomiky přinesou? Jsme na ně připraveni? Vždyť umíme genomy nejen číst, ale začínáme je i psát. Odhalí nám DNA, co dělá člověka člověkem?

Zpět na kalendář akcí