Souhlas se zpracováním osobních údajů společnosti Academia

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.

MENU

ZAVŘÍT

Zobrazit kategorie e-shopuZavřít kategorie e-shopu

Novokřtěnci, tragický školní výlet i vodní dílo, aneb co možná nevíte o historii obce Nové Mlýny - přednáška Mgr. Kateřiny Hořejší, Ph.D.

17. duben 2019
Knihkupectví Academia Brno Vás srdečně zve na přednášku Mgr. Kateřiny Hořejší, Ph.D. z Ústavu dějin umění AV ČR,v.v.i. Novokřtěnci, tragický školní výlet i vodní dílo, aneb co možná nevíte o historii obce Nové Mlýny 17.4.2019 v 17.00 hodin v literární kavárně Academia, nám. Svobody 13, Brno.

Přednáška představí dějiny a urbanistický vývoj Nových Mlýnů, nevelké vsi, která dala jméno gigantickému vodnímu dílu, při jehož hrázi dnes leží. Od počátků osídlení tohoto území byla klíčovým faktorem, ovlivňujícím podstatně životy místních obyvatel, blízkost řeky Dyje. Na ní už ve 14. století vznikl mlýn. U něj se později usadila komunita novokřtěnců. Dyje dávala obyvatelům Nových Mlýnů obživu, přinášela však i zkázu. Sporná regulace řeky a výstavba kaskády tří přehradních nádrží v 70. a 80. letech 20. století pozměnila mimo jiné také charakter novodobé zástavby obce.

Zpět na kalendář akcí