Souhlas se zpracováním osobních údajů společnosti Academia

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.

MENU

ZAVŘÍT

Zobrazit kategorie e-shopuZavřít kategorie e-shopu
Oltářík Zřícenina hradu západně od Lovosic

Oltářík Zřícenina hradu západně od Lovosic

Č. 93

Skladem

Cena s DPH 48
(Běžně 53 Kč)
  • Brožovaná
Rok vydání
2015
Nakladatelství
Nakladatelství PUTUJME
ISBN
978-80-87891-16-2
EAN
9788087891162
Na 19 stranách osudy hradu a jeho pánů, 23 fotografií, 3 kresby s podobou v minulosti, příběhy, jež se k místu váží, půdorys s popisky, situace a seznam všech majitelů.Oltářík je milým zastavením při „hradové“ turistice po Českém středohoří. Neshlíží na nás odevšad jako sousední Košťálov, je ve všem skromnější, a o to možná sympatičtější. Ve výběru míst k navštívení doporučených se budeme ve chvalořeči ztotožňovat s nesrovnatelně lákavějším Házmburkem, ale budeme se divit - pokud Oltářík navštívíme - že bez něj by poznání kraje pod Milešovkou bylo neúplné, o něco ošizené. Nakonec - je to hrádek se vším všudy, věží i bydlením zároveň, branou (byť zbořenou), zbytkem hradeb, skaliskem a - nádherným výhledem do kraje… Přeje-li nám počasí, je milý a příjemný v každou roční dobu.
K těm návštěvám v okolí (vzpomněli jsme již Košťálov a Házmburk) je nemožné si vůbec představit pominutí Skalky, hradu a zámečku, které jakoby protestantivně sešly do údolí a netyčí se na kopcích až v podnebí, ale sestoupaly skromně mezi lidi. - Na opačnou stranu nás bude lákat zřícenina Ostrého a jak budeme šlapat vzhůru k jeho zříceninám po severním svahu (jinudy to ani nejde), neodoláme masivu perly Českého středohoří,
Milešovu. Zdejší zámek je původně hrad na první pohled a nejinak tomu bude i u Budyně nad Ohří na opačné straně. Na návštěvu všech hradních zřícenin (mimo jmenovaných Opárna, Kostomlat, na protějším břehu Labe pak Kamýku, Kalicha, Panny nebo ještě vzdálenějších Doubravské hory, Kyšperku, Oseku–Rýzmburku a hlavně známého Střekova v Ústí nad Labem) nám nepostačí ani týdenní dovolená. A to ještě leží na všechny strany skvostné zámky - v Libochovicích, Roudnici nad Labem, Ploskovicích, Bílině, Krásném Březně. Dvě pamětihodnosti - byť nejsou zámky ani zříceninami - nepomineme zaručeně: mimo památné a vedle Sněžky nejznámější české hory Řípu pevnost a bývalý koncentrační tábor Terezín a Stadice - bájné rodiště Přemysla Oráče.

Nenašli jste všechny informace?
Zeptejte se nás

Související