Souhlas se zpracováním osobních údajů společnosti Academia

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.

MENU

ZAVŘÍT

Zobrazit kategorie e-shopuZavřít kategorie e-shopu
Brněnský kaleidoskop času. Výběr událostí a osobností dějin města ve 20. století

Brněnský kaleidoskop času. Výběr událostí a osobností dějin města ve 20. století

BŘEČKA JAN

Skladem

Cena s DPH 170
(Běžně 189 Kč)
  • Brožovaná
  • 185 stran
Rok vydání
2018
Nakladatelství
Moravské zemské muzeum
ISBN
978-80-7028-496-4
EAN
9788070284964
Když jsem se v polovině 80. let seznámil s Janem Břečkou, měl jsem o 21. století představu akorát tak z časopisu Věda a technika mládeži. Nikdy by mne nenapadlo, že za nějakých třicet let budu držet v rukou jeho už ani nevím kolikátou publikaci, věnovanou tentokrát zejména Brnu a jeho obyvatelům v minulém století.

Předrevoluční Honzík Břečka uznával jen několik autorit. Vedle své maminky a staršího bratra už jen hrdiny z krypty v kostele svatých Cyrila a Metoděje v Praze na Resslovce - Josefa Valčíka, Adolfa Opálku, Josefa Bublíka, Jana Hrubého, Jaroslava Švarce a především oba atentátníky Josefa Gabčíka a Jana Kubiše. A pak čtveřici známou jako Brouci, tedy Johna Lennona, Paula McCartneyho, George Harrisona a Ringo Starra. A taky hrdiny Foglarových knih a komiksů.

Jako hotový historik, to už bylo po listopadu 1989, na jehož událostech se aktivně podílel, se stále více zajímal o československý protinacistický odboj. Předmětem jeho zájmu byli pů- vodně hlavně parašutisté, později přibyli i naši letci z RAF, další vojáci a postupně i členové odboje domácího. Svůj široký zájem o všechny příslušníky národního odboje omezil kolega Břečka při práci v Moravském zemském muzeu zejména na odbojáře z Moravy, ale to neznamená, že by zanedbával ostatní významná údobí v moderních dějinách Brna. Dokladem je právě předkládaný Kaleidoskop, který vás, podoben oné prastaré hračce, uvede mezi pestré obrazy z dějin města Brna ve 20. století. Máte se nač těšit: on ostatně název kaleidoskop, což byl optický přístroj vynalezený Skotem Davidem Brewsterem už v roce 1817, znamená vlastně "pozorování krásných tvarů". Takže se zájmem pozorujte, neboť Jan Břečka vám předkládá pestře obložený stůl z množství vlastních historických postřehů, které nasbíral za uplynulých 30 let a zčásti také už v nějaké podobě publikoval v řadě listů, časopisů, sborníků a příležitostných publikací, z nichž bych rád z osobních důvodů nostalgicky vyzvedl měsíčník KAM.

Osobní důvody znamenají, že jsem za padesátiletou tradici tohoto brněnského informačního časopisu měl příležitost třikrát vstoupit do jeho řeky, naposled v uplynulém desetiletí, kdy jsme se na jeho stránkách s kolegou Břečkou sešli. Já jsem si tam ryl svoje Průsečníky a záviděl jsem kolegům, kteří převzali štafetu a moje rozhlasová vyprávění o nejrůznějších osobnostech spjatých s Brnem podávali v tištěné podobě. Musím přiznat, že tak činili s elegancí a mně bylo jen litovat, že se k nim nemohu přidat. Tento bukolický čas však byl krutě uťat, takže příteli Břečkovi zbylo dost času na to, aby uspořádal předkládanou publikaci a mně zase na to, abych k ní přičinil spíše osobní nežli odborný prolog.

Nenašli jste všechny informace?
Zeptejte se nás

Související